Termoizolacja pionowych i poziomych przegród budowlanych

Pianka o komórkach otwartych.

Izolacja z piany otwarto komórkowej o niskiej gęstości jest idealna dla izolacji termiczno-akustycznej budynków. Ma zastosowanie przy izolacji poddaszy, fasad budynków, izolacji ścian działowych wewnętrznych, oraz podłóg. Doskonała izolacja termo-akustyczna ze współczynnikiem 0,5 skutecznie izoluje budynek oraz poszczególne pomieszczenia od hałasów zewnętrznych.
Współczynnik 0,5 oznacza że pianka tłumi połowę szkodliwych i uciążliwych dźwięków.

Dzięki swoim właściwościom, oferowane przez nasza firme pianki izolacyjne PUR są nowoczesną i przede wszystkim bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych materiałów używanych w budownictwie. Pianka PUR:

ˇ posiada kilkunastokrotnie wyższy opór cieplny niż: styropian, wełna mineralna, korek, płyta pilśniowa, drewno, gazobeton czy cegła.
ˇ piana nie nasiąka i nie jest higroskopijna tak jak wełna mineralna
ˇ nie wymaga akcesoriów do montażu
ˇ z upływem czasu nie obwiesza się
ˇ nie utlenia się w podwyższonej temperaturze i nie jest łatwopalna jak styropian
ˇ nie posiada narażonych na przeciekanie szczelin na łączeniach

 

Pianka PUR otwartokomórkowa wykazuje najlepsze parametry użytkowe wśród materiałów termoizolacyjnych ( λ 0,032 W/(m-K)). Dzięki temu, by osiągnąć ten sam efekt ochrony cieplnej, można zastosować mniejszą “w porównaniu z innymi izolatorami“ grubość poliuretanu.

Stajemy przed wyborem. Wełna czy Pianka?

Wełna jest najpopularniejszym materiałem do izolacji ocieplenia poddasza i dachu domu. Jest to materiał tani ale niestety mający sporo wad. O tych wadach przekonujemy się dopiero po zakończeniu budowy.
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa spełnia najwyższe wymagania (λ - 0,022) oraz daje pewność trzymania parametrów przez dziesięciolecia. Do wytworzenia odpowiedniego klimatu, trzeba zastosować efektywny materiał termoizolacyjny o niskim poziomie infiltracji oraz wysokich parametrach izolacyjnych.
- Pianka dzięki sztywnej strukturze oraz wysokiej adhezji nie ulega pyleniu, osuwaniu czy obwieszaniu. Pianka nie zmienia gabarytów w czasie, nie kurczy się nie ulega procesowi utleniania się, wiec "nie znika" tak jak niektóre materiały tradycyjne.
- Niezależnie od skomplikowania konstrukcji, pianka przy natrysku powiększa swoja objętość wnikając we wszystkie najmniejsze szczeliny i wypełnia je dając pewność, że nie mamy mostków cieplnych - pianka poliuretanowa to szczelna izolacja.
- Infiltracja zjawisko często bagatelizowane przez producentów wełny mające istotny wpływ na izolacyjność termiczną materiału. Wentylowanie (infiltracja) materiałów włóknistych, która jest koniecznością prowadzi również do generowania strat ciepła - dzięki strukturze komórkowej, pianki poliuretanowej problem ten nie dotyczy.

Paroprzepuszczalność

Jak zachowuje się wełna wiemy, a natryskiwana pianka poliuretanowa w budownictwie jednorodzinnym to dla części inwestorów nowość. Funkcjonuje wiele mitów z tym związanych..
Oddychanie to pojęcie niezdefiniowane w normach i literaturze, potocznie wiąże się ono z wysoką paroprzepuszczalnością materiałów.
Paroprzepuszczalność materiału określa współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej. Współczynnik ten dla materiału budowlanego podaje jego paroprzepuszczalność w odniesieniu do warunków określonych normowo dla powietrza. Wartość współczynnika dla danego materiału określa ile razy jest on mniej przepuszczalny dla pary wodnej niż tej samej grubości warstwa powietrza. W zależności od temperatury powietrza i wilgotności powietrza, po obu stronach przegrody budowlanej panują z reguły ciśnienia pary wodnej o różnej wartości. Z powodu tej różnicy ciśnień para wodna jest zmuszana do wędrowania przez przegrodę – od strony wyższego ciśnienia ku stronie niższego ciśnienia. Taką wędrówkę pary wodnej nazywamy jej dyfuzją.

Poniżej wartości współczynników oporu dyfuzyjnego różnych materiałów:

- powietrze w spoczynku 1
- wełna mineralna 1
- pianka poliuretanowa otwarto komórkowa 4

- drewno 6
- tynk gipsowy 10
- silikat, beton komórkowy, ceramika 5-10
- zaprawa wapienno-cementowa 15-35
- płyta OSB 30-50
- pianka poliuretanowa zamknięto komórkowa 35-60
- sklejki 50-200
- styropian 30-250
- beton 70-150
- tynk polimerowy 50-200
- paroizolacje 10000-90000
- szkło piankowe praktyczne paroszczelne

Niższe wartości oznaczają materiały paroprzepuszczalne (”otwarte na dyfuzję”), podczas gdy duże wartości charakteryzują materiały paroszczelne.

Tak więc pianka mieści się między sklejką a płytą OSB, drewno zamknięte w piance nie gnije a wysycha.
Zamknięto komórkowa pianka poliuretanowa ma dostateczną zdolność dyfuzji pary wodnej i w związku z tym absolutnie nie zagraża konstrukcji dachu lub szkieletu domu pozostawaniem w środowisku zbyt wilgotnym.