termoizolacja dachów

NATRYSK PIANKI NA ZEWNĄTRZ


Hydroizolacja dachów, ocieplenia dachów.

Jednym ze sposobów na docieplenie stropów i stropodachów jest natrysk piany poliuretanowej od zewnątrz, a następnie pokrycie jej powłoką odporną na promieniowanie UV. Natrysk może być przeprowadzony na każdą powierzchnię niezależnie od jej kształtu i materiału z jakiego jest wykonana. Technologia ta polega na wykonaniu hydrodynamicznego natrysku dwu-komponentowej sztywnej piany poliuretanowej na elementy zewnętrzne izolowanych konstrukcji. Podczas liczonego w sekundach procesu pianotwórczego ciekła mieszanina łączy się trwale z podłożem i po kilku minutach twardnieje. Na powierzchnię pianki nanosi się warstwę ochronną farby zabezpieczającej przed promieniowaniem ultrafioletowym, W ten sposób, zamiast dotychczasowej konstrukcji stropodachu składającej się z warstwy wyrównawczej, izolacji paroszczelnej, izolacji termicznej i wielowarstwowego pokrycia papowego otrzymuje się pojedynczą, bezszczelinową warstwę z tworzywa, która spełnia obie funkcje tj. izolacji cieplnej i uszczelniającej przed opadami. Ponieważ stopień dyfuzji pary wodnej jest rzędu 30-80m można pominąć izolację paroszczelną, a zawilgocona konstrukcja dachu wysycha.
Podczas remontu dachu nie wymaga usuwania starego pokrycia, które służy jako podłoże. Dlatego, piana szczególnie nadaje się do wykonywania izolacji stropodachów remontowanych. Przy dachach remontowanych należy zwrócić uwagę   aby poszycie dachowe było naprawione. (nie posiadało dziur, nie odpadała papa itd..) 

Wykonywana na miejscu natryskiem warstwa izolacyjna jest pozbawiona łączeń, mostków cieplnych itp. słabych punktów. Natryskiwana piana formuje jednolitą powłokę.
Piana przylega praktycznie do każdej suchej zewnętrznej powierzchni (beton, azbestocement, tynk, drewno, stal, papa bitumiczna itp.) , zapewniając nienaruszoną wartość izolacji.
W optymalnych warunkach pogodowych możemy pokryć do 1000 m2 (w zależności od stopnia trudności) stropodachu dziennie.

Zewnętrzne natryskiwanie pianki nie powinno być robione gdy:
- pada deszcz
- jest mgła
- szybkość wiatru przekracza 25km/h
- jest dostrzegalna wilgoć
- jest wilgotno powyżej 70%
- temperatura rosy jest niższa niż 3’C, poniżej temperatury podłoża
- wilgoć powierzchni wyższa niż 10% (mierzone wilgotnościomierzem)

Ważne jest, aby podłoże było wolne od mrozu, lodu, trawy, oleju i pozostawionego gruzu i kurzu.

Całkowita grubość pokrycia, stosownie do przepisów dozoru budowlanego powinna wynosić co najmniej 30 mm.
W odnawianiu dachów, szczególnie fabryk i magazynów, zewnętrzne użycie piany powoduje uniknięcie kosztów przerwania działań wewnątrz.

Koszty ogrzewania obiektów przemysłowych z powodu ich ogromnych powierzchni są niezwykle wysokie i niejednokrotnie decydują o opłacalności produkcji, dlatego inwestycja w solidny system termoizolacyjny, daje ogromne korzyści finansowe. Inwestycje termoizolacyjne,  wyglądające na kosztowne z reguły amortyzują się w okresie krótszym niż 10 lat, a rosnące ceny nośników energii, dodatkowo  skracają ten okres.

Ewentualne przestoje spowodowane przeciekaniem dachu lub wyłączeniem maszyn z powodu zbyt niskiej temperatury mogą okazać się droższe niż inwestycja w termomodernizację obiektu.

 

 

PODSUMOWANIE ZALET ZEWNĘTRZNEGO NATRYSKU PIANKI POLIURETANOWEJI:

•  Nie zmienia właściwości fizycznych w czasie, w przeciwieństwie do np. styropianu czy wełny

•  Natrysk jest z powodzeniem wykonany na różne podłoża niezależnie od materiału i kształtu izolowanej powierzchni.

•  Brak łączeń technologicznych (mostków termicznych).

•  Możliwość natrysku na stare powierzchnie, co obniża koszty związane z usunięciem poprzedniego pokrycia (wywóz, utylizacja itp.).

•  Wodoszczelność w całej swojej masie.

•  Odporna na większość chemikaliów.

•  Idealnie uszczelnia przy kominach, świetlikach itp., eliminuje koszty związane z wymianą okuć dachowych.

•  Likwiduje wkraplanie się wody przy przemarzających powierzchniach

•  Jest bardzo lekka, nie stanowi obciążenia konstrukcyjnego – jest paro-przepuszczalna.

•  Można po niej chodzić i może na niej leżeć śnieg

•  Przyjazna środowisku i obojętna dla ludzi i zwierząt.

Izolacja wykonana w tej technologii daje inwestorowi największą oszczędność energii w stosunku do innych materiałów izolacyjnych.